  • SL1021B230R
SL1021B230R
advertisement
Manufacturer No:
SL1021B230R
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SL1021B230R
Package:
Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Datasheet:
SL1021B230R
Description:
GAS DISCHARGE TUBE, 230V - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SL1021B230R
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    SL1021B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.5pF
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Poles
  • Peak Pulse Current
    20kA
  • Breakdown Voltage
    230V
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Fail Short
    No
  • Impulse Discharge Current (8/20μs)
    20000A 20kA
  • Diameter
    8mm
  • Length
    10.5mm