  • SL1215-471KR72-PF
SL1215-471KR72-PF
advertisement
Manufacturer No:
SL1215-471KR72-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-SL1215-471KR72-PF
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
SL1215-471KR72-PF
Step5Bar-code shipping tag
SL1215-471KR72-PF
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SL
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin
  • Current Rating
    720mA
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Inductance
    470μH
  • DC Resistance (DCR)
    480mOhm Max
  • Max DC Current
    720mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.6A
  • Diameter
    12mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm