  • SL23EP05SI-1
SL23EP05SI-1
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP05SI-1
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL23EP05SI-1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SL23EP05SI-1
Description:
3.3V 220MHz SL23EP05 Clock Generators 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tube
Purchasing and Inquiry
SL23EP05SI-1 Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tube method. As part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, this clock generator is embedded. This clock generator will sustain a maximum temperature of NOT SPECIFIED when reflown. 8 terminations can be found in frequency synthesizer. The clock generator ic should be grounded with a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. An upper frequency limit of 220MHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.6V as a supply voltage. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There should be 2.3V~3.6V provided with this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with LVCMOS logic levels. Clock PLL is equipped with 8 pin count. You can find related electrical components to the base part number SL23EP05. There are 8 pins that are available on the frequency generator. 5 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible. This clock generator offers low timing skew at 0.09 ns Max.
SL23EP05SI-1 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
SL23EP05SI-1 Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP05SI-1 Clock Generators applications.
  • Test and instrumentation equipment
  • Pagers
  • Microwave radio
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Fiber Channel
  • Medical equipment
  • Digital switching systems
  • FM demodulation networks for FM operations
  • Instrument
  • Automatic test equipment
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP05SI-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    8
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SL23EP05
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Frequency (Max)
    220MHz