  • SL23EP08SI-1T
SL23EP08SI-1T
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP08SI-1T
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL23EP08SI-1T
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SL23EP08SI-1T
Description:
2.5V 220MHz SL23EP08 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SL23EP08SI-1T Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. A Clock PLL is included with the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible. There are 16 terminations found in the file. This time clock generator should be voltaged at 2.5V. Clock is designed for clock generator's input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 220MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 2.7V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 2.3V for normal operation. Clock generators should operate with the voltage supply of 2.3V~3.6V. Statistics suggest that the ambient temperature be set at -40°C~85°C, which is what is estimated by the test. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with LVCMOS logic levels. It is a 16-bit IC that is designed for microprocessors specifically. According to the base part number, its related parts can be founded. It is possible to connect to the PLL via 16 pins. ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY is included in this frequency generator to enhance clock signal output. The output frequency is magnified as high as possible with 8 signal outputs. At 0.5 ns Max, this clock generator offers low timing skew.
SL23EP08SI-1T Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
SL23EP08SI-1T Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP08SI-1T Clock Generators applications.
  • Microwave radio
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Smartphones
  • Frequency shifting decodes
  • Reference signals to RF systems
  • Bluetooth receivers
  • Skew suppression
  • Multiplexing communication
  • High-speed optical transport network (OTN)
  • Multi-function printers
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP08SI-1T
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SL23EP08
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Frequency (Max)
    220MHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Divider/Multiplier
    Yes/Yes
  • fmax-Min
    220 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.5 ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C