  • SL23EP08ZC-1
SL23EP08ZC-1
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP08ZC-1
HK JDW NO:
715-SL23EP08ZC-1
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SL23EP08ZC-1
Description:
3.3V 220MHz SL23EP08 Clock Generators 16 Pins 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tube
Purchasing and Inquiry
SL23EP08ZC-1 Overview
This clock IC is packaged using the Tube method. Clock PLL is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There are 16 terminations found in the file. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This clock generator receives its inputs from Clock, which is designed to be the clock source. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 220MHz. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. Approximately 3.63V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. It is safe to use this frequency synthesizer with a supply voltage above 2.97V. There should be 2.3V~3.6V provided with this RF synthesizer. Test statistics suggest setting the ambient temperature at 0°C~70°C, which is 0°C~70°C. There are several logic levels in LVCMOS logic that can be used with this clock generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 16-bits in si16e. Related electrical parts can be found for the base part number SL23EP08. ALSO OPERATES WITH 2.25V TO 2.75V SUPPLY can also be founded when using frequency generators. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 8 signal outputs. At 0.3 ns Max, this clock generator offers low timing skew. By searching for parts that belong to the S family, you can find electronic parts that are similar.
SL23EP08ZC-1 Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
SL23EP08ZC-1 Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP08ZC-1 Clock Generators applications.
  • Melting
  • Laptops
  • Set-top boxes
  • DVD add-on cards for multimedia PCs
  • Satellite receivers
  • DVD recorders
  • Ultrasound diagnosis
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Computers to manage memory cards
  • Jitter reduction
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP08ZC-1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Frequency (Max)
    220MHz
  • Family
    S
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Divider/Multiplier
    Yes/Yes
  • fmax-Min
    220 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.3 ns
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.25V TO 2.75V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm