  • SL28PCIE25ALI
SL28PCIE25ALI
advertisement
Manufacturer No:
SL28PCIE25ALI
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL28PCIE25ALI
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SL28PCIE25ALI
Description:
3.3V 100MHz SL28PCIE25 Clock Generators EProClock? Series 32 Pins 32-WFQFN Exposed Pad 32 Terminals Surface Mount 3.135V~3.465V Tube
Purchasing and Inquiry
SL28PCIE25ALI Overview
This clock IC is packaged using the Tube method. In the 32-WFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. In it, there are 32 terminations to be found. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. A clock generator's input is called Clock, Crystal and it is designed as the input for this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. The frequency generator has a maximum frequency of 100MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. The digital clock generator incorporates CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs. As long as there are 3.135V~3.465V supply voltages provided, clock generator ic should work. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. HCSL, LVCMOS logic levels are supported by this RF synthesizer. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 32-bit output. You can find related electrical components to the base part number SL28PCIE25. It is possible to connect to the frequency generators via 32 pins. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. An electronic part belonging to the EProClock? series is being used here. Clock PLL is facilitated with 4 signal outputs to magnify output frequency as high as possible.
SL28PCIE25ALI Features
Available in the 32-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
SL28PCIE25ALI Applications
There are a lot of Silicon Labs SL28PCIE25ALI Clock Generators applications.
  • Set-top boxes
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Laptops
  • Media broadcast servers
  • Bluetooth transmitters
  • 10 Gigabit Ethernet
  • Cable television converter boxes
  • Wireless handsets
  • High-speed optical transport network (OTN)
  • FSK demodulators
Step5Bar-code shipping tag
SL28PCIE25ALI
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    EProClock®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SL28PCIE25
  • Output
    HCSL, LVCMOS
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, OTHER
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Input
    Clock, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    25MHz
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm