  • SL305C474KAB
SL305C474KAB
advertisement
Manufacturer No:
SL305C474KAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SL305C474KAB
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SL305C474KAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm