  • SLR-332MCT32
SLR-332MCT32
advertisement
Manufacturer No:
SLR-332MCT32
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-SLR-332MCT32
Package:
Radial
Datasheet:
SLR-332MCT32
Description:
LED GREEN CLEAR T-1 T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLR-332MCT32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    16 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Dominant
    572nm
  • Number of LEDs
    1
  • T-code
    T-1
  • Reverse Voltage-Max
    3V
  • Peak Wavelength
    563 nm
  • Height
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    SLR-332
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Color
    Green
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND BOX
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    85°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    10mA