  • SM-42TA103
SM-42TA103
advertisement
Manufacturer No:
SM-42TA103
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SM-42TA103
Package:
Datasheet:
SM-42TA103
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM-42TA103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SM42
  • Size / Dimension
    Square - 0.189Lx0.181W x 0.146 H 4.80mmx4.60mmx3.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Termination Style
    J Lead
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Height
    3.7084mm
  • Length
    4.8006mm
  • Width
    4.5974mm