  • SM041C475KAN360
SM041C475KAN360
advertisement
Manufacturer No:
SM041C475KAN360
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM041C475KAN360
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations DIP
Step5Bar-code shipping tag
SM041C475KAN360
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    9.14mm
  • Height Seated (Max)
    9.144mm
  • Length
    10.2108mm
  • Width
    11.2014mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.54mm