  • SM041C565KHN480
SM041C565KHN480
advertisement
Manufacturer No:
SM041C565KHN480
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM041C565KHN480
Package:
Datasheet:
Description:
5.6μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM041C565KHN480
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    10.2mm
  • Width
    11.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    5.6μF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3944
  • Height
    13.851mm