  • SM047C125KAL360
SM047C125KAL360
advertisement
Manufacturer No:
SM047C125KAL360
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM047C125KAL360
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
1.2μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SM047C125KAL360
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    11.2mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    9.144mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    10.16mm