  • SM15T150CA
SM15T150CA
advertisement
Manufacturer No:
SM15T150CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SM15T150CA
Datasheet:
SM15T150CA
Description:
TVS DIODE 128VWM 265VC SMC
Step5Bar-code shipping tag
SM15T150CA
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    SM15T, TRANSIL™
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    850pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Operating Supply Voltage
    150V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    38A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    265V
  • Peak Pulse Current
    38A
  • Reverse Standoff Voltage
    128V
  • Max Surge Current
    7.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    143V
  • Reverse Breakdown Voltage
    143V
  • Max Breakdown Voltage
    158V
  • Height
    2.45mm
  • Length
    7.15mm
  • Width
    6.25mm