  • SM31B502
SM31B502
advertisement
Manufacturer No:
SM31B502
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SM31B502
Package:
Datasheet:
SM31B502
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.125W GW SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM31B502
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SM31B502.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    100mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    SM31
  • Size / Dimension
    Square - 0.173Lx0.154W x 0.134 H 4.40mmx3.90mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Black
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    5
  • Height
    3.4036mm
  • Length
    4.3942mm
  • Width
    3.9116mm