  • SMA4F12AY
SMA4F12AY
advertisement
Manufacturer No:
SMA4F12AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMA4F12AY
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA4F12AY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMA4F12AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMA4F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    SMA4F
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V