  • SMA5C24-TP
SMA5C24-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMA5C24-TP
HK JDW NO:
543-SMA5C24-TP
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5.83% 500nA @ 18V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMA5C24-TP
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5.83%
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 18V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Working Test Current
    10mA
  • Dynamic Impedance-Max
    25Ohm