  • SMA5C6V8-TP
SMA5C6V8-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMA5C6V8-TP
HK JDW NO:
543-SMA5C6V8-TP
Description:
ZENER DIODE 3.5Ohm ±5.88% 1μA @ 4V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMA5C6V8-TP
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5.88%
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    3.5Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Working Test Current
    35mA
  • Dynamic Impedance-Max
    3.5Ohm