  • SMA6F170A
SMA6F170A
advertisement
Manufacturer No:
SMA6F170A
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMA6F170A
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA6F170A
Description:
Quantity:
In Stock : 10735
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMA6F170A
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    SMA6F, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    190V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    170V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W