  • SMA6J85A-TR
SMA6J85A-TR
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J85A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMA6J85A-TR
Datasheet:
SMA6J85A-TR
Description:
TVS DIODE 85VWM 146VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J85A-TR
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    SMA6J, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMA6J
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    4W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    22.5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    99V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W