  • SMAJ15CA
SMAJ15CA
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ15CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMAJ15CA
Datasheet:
SMAJ15CA
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ15CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ15CA.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    SMAJ
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    3.3W
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    400W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    16.4A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Peak Pulse Current
    16.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    16.4A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    16.7V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Max Breakdown Voltage
    18.5V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.29mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.79mm