  • SMAJ24CA-TR
SMAJ24CA-TR
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ24CA-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMAJ24CA-TR
Datasheet:
SMAJ24CA-TR
Description:
SMAJ Series 400 W 28.1 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AC
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ24CA-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMAJ, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    MOS COMPATIBLE
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    3.3W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    46A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    50V
  • Clamping Voltage
    50V
  • Peak Pulse Current
    46A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    46A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    26.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    26.7V
  • Max Breakdown Voltage
    28.1V
  • Diode Capacitance-Min
    300pF
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.9mm