  • SMAJ300A-H
SMAJ300A-H
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ300A-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ300A-H
Datasheet:
SMAJ300A-H
Description:
SMAJ300A-H datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ300A-H
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    335V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    800mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    486V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    300V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    300V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ