  • SMAJ4495CE3/TR13
SMAJ4495CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ4495CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMAJ4495CE3/TR13
Datasheet:
SMAJ4495CE3/TR13
Description:
1.3kOhms ±2% 180V 25nA @ 144V -55°C~150°C 1.5W DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ4495CE3/TR13
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMAJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Impedance
    1.3kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25nA @ 144V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    25nA
  • Impedance-Max
    1.3kOhms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    180V
  • Zener Voltage
    180V