  • SMAJ70CA-TR
SMAJ70CA-TR
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ70CA-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMAJ70CA-TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ70CA-TR
Description:
TVS DIODE 70V 146V SMA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ70CA-TR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    MOS COMPATIBLE
  • Capacitance
    230pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    70V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    3.3W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    16A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Clamping Voltage
    146V
  • Peak Pulse Current
    16A
  • Reverse Standoff Voltage
    70V
  • Max Surge Current
    3.5A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    81.9V
  • Reverse Breakdown Voltage
    77.8V
  • Max Breakdown Voltage
    81.9V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ