  • SMBG5355A/TR13
SMBG5355A/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBG5355A/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMBG5355A/TR13
Datasheet:
SMBG5355A/TR13
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±10% 18V 500nA @ 13V -65°C~150°C 5W DO-215AA, SMB Gull Wing
Step5Bar-code shipping tag
SMBG5355A/TR13
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    SMBG5355
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Zener Voltage
    18V