  • SMBJ33CA
SMBJ33CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ33CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMBJ33CA
Datasheet:
SMBJ33CA
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AA
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ33CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ33CA.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Manufacturer Package Identifier
    SMB J-Bend
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Series
    SMBJ
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11.3A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Peak Pulse Current
    11.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    11.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V
  • Max Breakdown Voltage
    40.6V
  • ESD Protection
    Yes
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.4384mm
  • Length
    4.5466mm
  • Width
    3.937mm