  • SMBJ36CA
SMBJ36CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ36CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMBJ36CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ36CA
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ36CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ36CA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    SMBJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.4A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Peak Pulse Current
    10.4μA
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    10.4A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Max Breakdown Voltage
    44.2V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.61mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm