  • SMBJ5350AE3/TR13
SMBJ5350AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ5350AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMBJ5350AE3/TR13
Datasheet:
SMBJ5350AE3/TR13
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±10% 13V 1μA @ 9.4V -65°C~150°C 5W DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ5350AE3/TR13
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    SMBJ5350
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 9.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Zener Voltage
    13V