  • SMBYT01-400
SMBYT01-400
advertisement
Manufacturer No:
SMBYT01-400
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMBYT01-400
Datasheet:
SMBYT01-400
Step5Bar-code shipping tag
SMBYT01-400
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SMBYT
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A