  • SMCJ33CA
SMCJ33CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ33CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMCJ33CA
Datasheet:
SMCJ33CA
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ33CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ33CA.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    6.5W
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    28.2A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Peak Pulse Current
    28.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    28.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V
  • Max Breakdown Voltage
    40.6V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm