  • SMCJ440CA
SMCJ440CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ440CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMCJ440CA
Datasheet:
SMCJ440CA
Description:
TVS DIODE 440V 713V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ440CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ440CA.
    Select All
  • Max Breakdown Voltage
    543V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.22mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW INDUCTANCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Max Power Dissipation
    6.5W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    440V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    713V
  • Clamping Voltage
    713V
  • Peak Pulse Current
    2.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    440V
  • Max Surge Current
    2.1A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    492V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    492V