  • SML013BDTT86
SML013BDTT86
advertisement
Manufacturer No:
SML013BDTT86
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-SML013BDTT86
Package:
1208 (3020 Metric)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 8637
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SML013BDTT86
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1208 (3020 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SML-01
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.00mm W
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Blue
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Case Code (Metric)
    3020
  • Case Code (Imperial)
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Viewing Angle
    140 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    2.30mmx1.60mm
  • Luminous Intensity
    250 mcd
  • Millicandela Rating
    250mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    468nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Dominant Wavelength
    470 nm
  • Height
    1.3mm