  • SMM02040C1000FB300
SMM02040C1000FB300
advertisement
Manufacturer No:
SMM02040C1000FB300
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-SMM02040C1000FB300
Package:
MELF, 0204
Description:
FIXED RESISTOR SMM0204 Series, Thin Film, 100Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 1842
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMM02040C1000FB300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Size Code
    1406
  • Diameter
    1.4mm
  • Height
    1.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MELF, 0204
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMM0204
  • Size / Dimension
    0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V