  • SMQ250VS102M25X45T2
SMQ250VS102M25X45T2
advertisement
Manufacturer No:
SMQ250VS102M25X45T2
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMQ250VS102M25X45T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMQ 1000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 3.32A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SMQ250VS102M25X45T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    SMQ
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    249mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.32A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.32A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.98A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm