  • SMS15C.TCT
SMS15C.TCT
advertisement
Manufacturer No:
SMS15C.TCT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SMS15C.TCT
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
ESD Suppressor TVS ±15kV 6-Pin SOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMS15C.TCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    TRANSIENT PROTECTION
  • Capacitance
    125pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.6mm
  • Base Part Number
    SMS15
  • Pin Count
  • Number of Elements
    5
  • Working Voltage
    15V
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    29V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max
  • Peak Pulse Current
    12A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    5
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Length
    2.9mm