  • SMW21R0JT
SMW21R0JT
advertisement
Manufacturer No:
SMW21R0JT
HK JDW NO:
792-SMW21R0JT
Package:
2616 (6740 Metric), J-Lead
Datasheet:
SMW21R0JT
Description:
FIXED RESISTOR SMW, CGS Series, Wirewound, 1Ohm, ±5%, -80°C~280°C
Quantity:
In Stock : 13790
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMW21R0JT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2616 (6740 Metric), J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -80°C~280°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMW, CGS
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.157W 6.70mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    J-Lead, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Case Code (Metric)
    6740
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    3.55mm
  • Height Seated (Max)
    0.152 3.85mm