  • SMX51C205KAN650
SMX51C205KAN650
advertisement
Manufacturer No:
SMX51C205KAN650
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SMX51C205KAN650
Package:
Stacked DIP, 6 Lead
Datasheet:
SMX51C205KAN650
Description:
SMX 2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R VHT 0.250Lx0.300W 6.35mmx7.62mm -55°C~200°C 2 Terminations Low ESL (Stacked), High Temperature Through Hole Stacked DIP, 6 Lead
Step5Bar-code shipping tag
SMX51C205KAN650
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Stacked DIP, 6 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMX
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.300W 6.35mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low ESL (Stacked), High Temperature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R VHT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2530
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm