  • SN64BCT125AN
SN64BCT125AN
advertisement
Manufacturer No:
SN64BCT125AN
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN64BCT125AN
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN64BCT125AN
Purchasing and Inquiry
SN64BCT125AN Overview
Logical driver uses a neat 14-DIP (0.300, 7.62mm) package. Tube external packaging. Available in Through Hole. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 64BCT series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. BCT/FBT family part. 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Through Hole applications. Logical driver has 14 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "64BCT125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. It is recommended to use a 5V power supply. Logical driver features POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION to better serve the need. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 4 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN64BCT125AN Features
Bus Driver/Transceivers
POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION
SN64BCT125AN Applications
There are a lot of Texas Instruments SN64BCT125AN Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless security systems
  • SONET/SDH Network
  • Precision geodetic measurement
  • Desktop PC
  • Switching system
  • Televisions
  • Thermal management
  • Indoor ad hoc meeting
  • AV receiver
  • Data center
Step5Bar-code shipping tag
SN64BCT125AN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    64BCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    64BCT125
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    6.9 ns
  • Family
    BCT/FBT
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    4
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm