  • SN65C3223EDBG4
SN65C3223EDBG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65C3223EDBG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65C3223EDBG4
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65C3223EDBG4
Description:
20 Terminations 20 Pin 65C3223 Receivers 2/2 Drivers/Receivers 2 Functions
Step5Bar-code shipping tag
SN65C3223EDBG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    156.687814mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65C3223
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Logic Function
    Receiver
  • Data Rate
    1Mbps
  • Differential Output
    NO
  • Protocol
    RS232
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    2/2
  • Receiver Number of Bits
    2
  • Duplex
    Full
  • Receiver Hysteresis
    500mV
  • Number of Drivers
  • Number of Transceivers
    1
  • Width
    5.3mm