  • SN65C3232EDBR
SN65C3232EDBR
advertisement
Manufacturer No:
SN65C3232EDBR
HK JDW NO:
815-SN65C3232EDBR
Package:
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65C3232EDBR
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin 65C3232 Receivers 2/2 Drivers/Receivers 2 Functions
Quantity:
In Stock : 11325
Step5Bar-code shipping tag
SN65C3232EDBR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    65C3232
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Max Supply Current
    1mA
  • Propagation Delay
    300 ns
  • Logic Function
    Receiver, Transceiver
  • Data Rate
    1Mbps
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Protocol
    RS232
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    2/2
  • Receiver Number of Bits
    2
  • Duplex
    Full
  • Receiver Hysteresis
    300mV
  • Number of Drivers
  • Number of Transceivers
    1
  • ESD Protection
    Yes
  • Simplex/Duplex
    Full Duplex
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Height
    2mm
  • Length
    6.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    128.593437mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V