  • SN65ELT21DGKR
SN65ELT21DGKR
advertisement
Manufacturer No:
SN65ELT21DGKR
HK JDW NO:
815-SN65ELT21DGKR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 8 pinsTape & Reel (TR) 5V VVoltage Translators & Level Shifters Mixed Signal 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
SN65ELT21DGKR Overview
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the packaging method.Non-Inverted is used for the output it is configured with.Level translators is the Mixed Signal type of translator that is used in this electrical device.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.Electrical device with type Unidirectional channel.In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA.To end a transmission line, there are 8 types of termination that can be used.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number 65ELT21.Power comes from a voltage of 5V.There are 8 pins on it.There are a number of devices in the 65ELT series.Level translators is designed wLevel translatorsh 8 pins.The supply voltage is limited to 5.7V.There is a minimum supply voltage of 4.2V for it.Channel count is 1.Level translators uses a logic IC of type LOW SKEW CLOCK DRIVER.This device is well suited for TR based on its reliable performance.High efficiency requires maintaining the supply voltage at 5V.
SN65ELT21DGKR Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
65ELT series
8 pins
SN65ELT21DGKR Applications
  • Data and Clock Transmission Over Backplane
  • Personal Electronics
  • Debouncing a mechanical switch
  • Handset
  • Public Signage
  • Available in Military (–55°C/125°C) Temperature Range
  • ADAS Fusion
  • TVs
  • Routers (routing equipment)
  • I2C
Step5Bar-code shipping tag
SN65ELT21DGKR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    65ELT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65ELT21
  • Pin Count
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.7V
  • Min Supply Voltage
    4.2V
  • Load Capacitance
    20pF
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Logic Function
    Translator
  • Data Rate
    400 Mbps
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Number of True Outputs
  • Output Signal
    TTL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Input Signal
    PECL
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm