  • SN65EPT22DGKR
SN65EPT22DGKR
advertisement
Manufacturer No:
SN65EPT22DGKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65EPT22DGKR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 8 pins Tape & Reel (TR) 3.3V V Voltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Active 6 Weeks Weeks 1 (Unlimited)
Quantity:
In Stock : 4064
Step5Bar-code shipping tag
SN65EPT22DGKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    65EPT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65EPT22
  • Output Type
    Differential
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Propagation Delay
    550 ps
  • Turn On Delay Time
    550 ps
  • Family
    65EL
  • Logic Function
    Translator
  • Data Rate
    4 Gbps
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.55 ns
  • High Level Output Current
    -50mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    50mA
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.05 ns
  • Number of True Outputs
    1
  • Output Signal
    LVPECL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Input Signal
    LVCMOS, LVTTL
  • Number of Inverted Outputs
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm