  • SN65HVD3088EDGK
SN65HVD3088EDGK
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVD3088EDGK
HK JDW NO:
815-SN65HVD3088EDGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SN65HVD3088EDGK
Description:
8 Terminations5V 8 Pin 65HVD3088 Receivers1 Bits 1/1 Drivers/Receivers1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN65HVD3088EDGK Overview
With the enhanced 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, this driver IC is excellent for driving common LEDs.There is a Tube package for this receiver.The Transceiver can transceiver type enables this part to be used in a wide range of applications.On any Surface Mount-type PCB or development board, this wide receiver can be placed.With respect to the power supply, this differential driver uses 4.5V~5.5V.During operation, this electronic part may have up to 1/1 eligible receivers/drivers.IC receiver likes this one are designed for use in applications where operating temperatures are -40°C~85°C.With a voltage range of 5V, this driver IC can operate efficiently.In order to drive and receive signals from data, this wide receiver has 8 terminations integrated.The pinouts for this transceiver are standardized to meet the needs of the market.As the base part number 65HVD3088 identifies the product type, temperature, package, etc., you can try searching with it to get more variants of this part.An enhanced power dissipation control is provided by this 8-pin driver IC.Using this ic receiver, you were able to achieve a resolution of 1 bits.As a rule of thumb, this receiver is typically specified with a resolution of 1 bits.There are two types of input voltage supply available for this IC, 5V.This rf transceiver module can be grouped into a subcategory named Line Driver or Receivers.The driver IC in this product is designed so that it can be powered by 5V.The module isolated transceiver implements a total of 1 transceivers.
SN65HVD3088EDGK Features
Tube package
8 pin count
8 pins
5V power supply
SN65HVD3088EDGK Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65HVD3088EDGK Drivers/Receivers/Transceivers applications.
  • Satellite communication
  • Carrier phase observations
  • Wireless communication
  • Thermal management
  • Laser diode bonding
  • Satellite communications networks
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Cable network front end
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVD3088EDGK
    Select All
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Nominal Supply Current
    900μA
  • Data Rate
    20Mbps
  • Output Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    TRUE
  • Duplex
    Half
  • Receiver Hysteresis
    30mV
  • Number of Transceivers
  • Simplex/Duplex
    Half Duplex
  • Transmit Delay-Max
    20 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    970μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm