  • SN65HVD33DR
SN65HVD33DR
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVD33DR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65HVD33DR
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN65HVD33DR
Description:
14 Terminations3.3V 14 Pin 65HVD33 Receivers1 Bits 1/1 Drivers/Receivers1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN65HVD33DR Overview
Due to the enhanced 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, this driver IC is excellent for driving common LEDs.Tape & Reel (TR) package is used to mount this receiver.With its Transceiver can transceiver design, this part can be incorporated into a wide range of solutions.Any Surface Mount-type PCB or development board can be used with this wide receiver.A differential driver like this uses 3V~3.6V of power.During operation, this electronic part may have up to 1/1 eligible receivers/drivers.Applications with operating temperatures of -40°C~85°C have been designed primarily for this ic receiver.With a voltage range of 3.3V, this driver IC can operate efficiently.14 terminations are integrated into this wide receiver for driving and receiving signals from data.A package consisting of 14 market standard pinouts is provided with this integrated circuit.Since the base part number 65HVD33 uniquely identifies the product type, temperature, package, etc., you can use it to find more variations.14-pin driver chip with enhanced power dissipation.This ic receiver provided a 1-bit resolution capability. There is usually a 1-bit resolution specified for this receiver when it is used.There is a voltage supply of 3.3V required in order for this transceiver module to be operated.A rf transceiver module named Line Driver or Receivers belongs to this subcategory.The module isolated transceiver implements a total of 1 transceivers.Additionally, this optical transceiver module features the SIGNALING RATE 25MBPS function, which improves the stability and accuracy of signal management in general.When the input current reaches or exceeds 2.1mA, this can transceiver could have mal-functions.
SN65HVD33DR Features
Tape & Reel (TR) package
14 pin count
14 pins
SN65HVD33DR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65HVD33DR Drivers/Receivers/Transceivers applications.
  • Pocket PC
  • Portable radio
  • Wireless showroom
  • Radio transmission
  • Ethernet circuitry
  • Low power, low voltage systems
  • Wireless transmission
  • Home theater wiring-free
  • SONET/SDH Network
  • Fiber-to-the-desktop
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVD33DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    133.412856mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Additional Feature
    SIGNALING RATE 25MBPS
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    65HVD33
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    2.1mA
  • Max Supply Current
    2.1mA
  • Logic Function
    Receiver, Transceiver
  • Data Rate
    23Mbps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Duplex
    Full
  • Receiver Hysteresis
    50mV
  • Number of Transceivers
  • ESD Protection
  • Receive Delay-Max
    45 ns
  • Simplex/Duplex
    Full Duplex
  • Output Low Current-Max
    0.06A
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm