  • SN65HVD61D
SN65HVD61D
advertisement
Manufacturer No:
SN65HVD61D
HK JDW NO:
815-SN65HVD61D
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN65HVD61D
Description:
14 Terminations 14 Pin 65HVD61 Receivers 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 2213
Step5Bar-code shipping tag
SN65HVD61D
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ControlNet™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    65HVD61
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2.5/55V
  • Supply Current-Max
    65mA
  • Data Rate
    10Mbps
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Duplex
    Half
  • Receiver Hysteresis
    70mV
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Drivers
  • Receive Delay-Max
    50 ns
  • Transmit Delay-Max
    50 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • Out Swing-Min
    2.4 V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm