  • SN65LBC170DBR
SN65LBC170DBR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LBC170DBR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65LBC170DBR
Package:
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65LBC170DBR
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin 65LBC170 Receivers 3/3 Drivers/Receivers 3 Functions
Quantity:
In Stock : 151
Step5Bar-code shipping tag
SN65LBC170DBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    128.593437mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LBC170
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Data Rate
    30Mbps
  • Differential Output
    YES
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    3/3
  • Receiver Number of Bits
    3
  • Duplex
    Half
  • Receiver Hysteresis
    40mV
  • Number of Drivers
  • Number of Transceivers
    1
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • Out Swing-Min
    1 V
  • Length
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm