  • SN65LBC175DR
SN65LBC175DR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LBC175DR
HK JDW NO:
815-SN65LBC175DR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin 65LBC175 Receivers 0/4 Drivers/Receivers 4 Functions
Quantity:
In Stock : 9128
Step5Bar-code shipping tag
SN65LBC175DR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    5A991.B
  • Type
    Receiver
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    65LBC175
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    RS422, RS423, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    0/4
  • Receiver Hysteresis
    45mV
  • Receive Delay-Max
    30 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Output Low Current-Max
    20A
  • Number of Receivers
    4
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm