  • SN65LVDM050PWG4
SN65LVDM050PWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDM050PWG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65LVDM050PWG4
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
16 Terminations 3.3V 16 Pin Receivers 2 Bits 2 Functions Min 3V V Max 3.6V V
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDM050PWG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    62.99264mg
  • Packaging
    Rail/Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    2
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Power Dissipation
    839mW
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Logic Function
    Transceiver
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Output Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Driver Number of Bits
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Transceivers
    1
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm