  • SN65LVDS33D
SN65LVDS33D
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS33D
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN65LVDS33D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN65LVDS33D
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin 65LVDS33 Receivers0/4 Drivers/Receivers4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS33D Overview
Driver ICs with enhanced 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages are excellent for driving LEDs with common characteristics.This receiver is mounted in the Tube package.It has proved to be a valuable component for a variety of applications since it is a Receiver can transceiver.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this wide receiver.In terms of power supply, this differential driver utilizes 3V~3.6V.At any given time, there can be up to 0/4 eligible receivers/drivers for this electronic part.For applications where the operating temperature is -40°C~85°C, this ic receiver was designed primarily.There is a voltage range of 3.3V for this line driver ic, so it can operate efficiently.This integrated circuit has 16 terminations designed for driving and receiving signals from data.In this package, you will find 16 market-standard pinouts for this transceiver.As the base part number 65LVDS33 identifies the product type, temperature, package, etc., you can try searching with it to get more variants of this part.An enhanced power dissipation control is provided by this 16-pin driver IC.Optical transceiver package size is greatly reduced due to downsizing of the ICs and high-density Surface Mount mounting technologies.There is a voltage supply of 3.3V required in order for this transceiver module to be operated.This rf transceiver module can have?up to 2 eligible receivers on the field at once.?can transceivers with an input current greater than 23mA may have malfunctions.A power-saving technique is used in this integrating circuit, whintegrating circuith belongs to the 65LVDS series.
SN65LVDS33D Features
Tube package
16 pin count
16 pins
65LVDS series
SN65LVDS33D Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LVDS33D Drivers/Receivers/Transceivers applications.
  • Wireless HD Photography
  • Transmission stations
  • Desktop PC
  • Broadcast application
  • Aircraft positioning
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Car alarm systems
  • Satellite communications networks
  • Clock radio
  • Military satellite communications
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS33D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    139.989945mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    65LVDS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Receiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    725mW
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    65LVDS33
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Power Dissipation
    725mW
  • Max Supply Current
    23mA
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Data Rate
    400Mbps
  • Output Characteristics
    TOTEM-POLE
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    LVDS
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    0/4
  • Receiver Hysteresis
    50mV
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • Input Current
    23mA
  • Receive Delay-Max
    6 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.004A
  • Number of Receivers
    2
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm