  • SN65LVEL11DGK
SN65LVEL11DGK
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVEL11DGK
HK JDW NO:
815-SN65LVEL11DGK
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SN65LVEL11DGK
Description:
1 Circuit 2.9GHz 3.3V 1:2 Clock Buffer DUAL 65LVEL11 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN65LVEL11DGK Overview
The clock divider is available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 2.9GHz. It contains 8 terminations. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. With a 3V~3.8VV power source, it should work. 8 pins are present on timeing clock. There is a value of ECL, PECL as the output. It is operated using the 8 pins. It is a member of the 65LVEL11 family. There is a cut smart buffer contained in Clock Drivers that is used for this purpose. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. By default, the output of the circuit clock is set to 4. It is powered by a +-3.3V volt supply.
SN65LVEL11DGK Features
8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
Clock Drivers subcategory
SN65LVEL11DGK Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LVEL11DGK Clock Buffers & Drivers applications.
  • Cloud computing
  • Aviation
  • Hardware accelerator
  • Medical imaging
  • Global positioning system (GPS)
  • Synchronous optical network (SONET)
  • High reliability telecommunication system
  • Navigation equipment
  • Other PCIe Gen2 networking applications
  • Data center
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVEL11DGK
  • Turn On Delay Time
    350 ps
  • Frequency (Max)
    2.9GHz
  • Logic Function
    Translator
  • Input
    ECL, PECL
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.35 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.025 ns
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    970μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Max Power Dissipation
    527mW
  • Voltage - Supply
    3V~3.8V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVEL11
  • Output
    ECL, PECL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Power Supplies
    +-3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Power Dissipation
    527mW